„Korzystanie z usług agencji rekrutacyjnej jest kosztowne i nieopłacalne. To fanaberia, na którą mogą sobie pozwolić tylko duże firmy”. Jeszcze do niedawna wielu z naszych obecnych klientów, miało takie właśnie zdanie na temat współpracy z firmami, takimi jak Med-JobsHR. Co się zmieniło i jaki jest faktyczny koszt korzystania z usług agencji rekrutacyjnej?
„Ile to będzie kosztować” – to jedno z pierwszych pytań, jakie pada w trakcie wstępnych rozmów z klientami. Trudno się dziwić, bo przecież nikt nie chce przepłacać za usługi, które teoretycznie może wykonać we własnym zakresie. Tak było przynajmniej jeszcze kilka lat temu. Od jakiegoś czasu większość naszych klientów ma coraz większe trudności w znalezieniu kandydatów do pracy. Kilka miesięcy temu sytuacja dramatycznie się pogorszyła.
Agencja rekrutacyjna – lekarstwo na kryzys na rynku pracy?
Nie ukrywamy, że zwraca się do nas coraz więcej pracodawców z branży medycznej, oczekujący szybkiego rozwiązania problemów kadrowych, z którymi borykają się od dłuższego czasu. Liczą oni, że agencja rekrutacyjna wykorzysta wszystkie swoje narzędzia i możliwości i pomoże im zapełnić puste wakaty. Med-JobsHR spełnia te oczekiwania, korzystając w tym celu z sieci własnych kontaktów, budowanej od prawie dziesięciu lat, swojej rozbudowanej bazy danych oraz metody rekrutacji zwanej direct search. Pomagamy także zatrudniać personel medyczny z zagranicy, który w większości świetnie radzi sobie w polskich warunkach. Nasze usługi to jednak dużo więcej, niż przesłanie klientowi CV właściwych kandydatów. Od wielu lat jesteśmy partnerami placówek medycznych, przyczyniając się do budowania większej świadomości pracodawców w zakresie kompleksowego podejścia do procesu rekrutacji, co przekłada się na jakość opieki nad pacjentem i lepsze zarządzanie zespołem medycznym.
Ile kosztuje rekrutacja?
Od dłuższego czasu placówki medyczne boleśnie przekonują się, jak wysoki może być koszt braku personelu medycznego. Do kosztów związanych z przestojem w wykonywaniu usług medycznych dochodzi kwestia nadmiernego obciążenia pracą innych członków zespołu, problemy z ustalaniem grafiku, a nawet zagrożenie zdrowia i życia pacjentów. Pracodawcy ponoszą też koszty poszukiwania pracownika „na własną rękę” – zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych, weryfikacji CV, spotkań wstępnych z kandydatami i wdrożenia do pracy. Koszt zatrudnienia niewłaściwej osoby, która rezygnuje po okresie próbnym lub pracodawca nie przedłuża jej umowy, ze względu na brak kompetencji, jest jeszcze wyższy, bo proces musimy przejść od początku. Niektórzy szacują tę kwotę na ponad 90 tysięcy złotych. To całkiem sporo.
Drogo? Niekoniecznie…
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także czas osób zaangażowanych w rekrutację oraz stres związany z brakami kadrowymi w zespole, koszt agencji rekrutacyjnej nie wydaje się wcale tak duży. W zależności od wymiaru czasu pracy kandydata agencje, takie jak Med-JobsHR, pobierają opłatę w wysokości od kilku do kilkunasty tysięcy złotych, w zależności od profilu poszukiwanego kandydata. Koszt ten obejmuje 4-tygodniową gwarancję. Czasem podpisujemy z klientami tzw. umowę success fee, która uwzględnia płatność tylko po zrekrutowaniu właściwej osoby. Cena ta obejmuje szeroki zakres usług rekrutacyjnych. W przypadku rekrutacji lekarzy z Ukrainy oznacza to chociażby cały proces zbierania dokumentacji, łącznie z procedowaniem ich w Ministerstwie Zdrowia.
Jak widać faktyczny koszt zatrudniania pracownika medycznego z pomocą agencji rekrutacyjnej, nie jest tak wysoki, jak koszt pustego wakatu. Klienci otrzymują w pakiecie kompleksowe usługi i fachową wiedzę, która pozwala im na lepsze funkcjonowanie w przyszłości.
Redakcja Med-JobsHR