Czym właściwie zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Współpraca z dobrą agencją rekrutacyjną może przynieść sporo korzyści. Obawy pracodawców, którzy do tej pory nie korzystali z takich usług wynikają przede wszystkim z kosztów, jakie muszą ponieść, zlecając znalezienie właściwego kandydata firmie zewnętrznej. W zamian otrzymują jednak całkiem spory zakres usług i gwarancję skuteczności.

W obliczu kryzysu na medycznym rynku pracy, koszt agencji rekrutacyjnej często jest mniejszy niż koszt braków personalnych. Potwierdzają to klienci Med-JobsHR, którzy w ostatnich miesiącach mają coraz większe trudności w zapełnieniu swoich wakatów. Zwrócenie się do specjalistów w tej dziedzinie, których zakres działania i możliwości bezpośredniego dotarcia do medyków są zazwyczaj większe, jest często najlepszym rozwiązaniem. Jak wygląda taka współpraca i czego oczekiwać od profesjonalnego rekrutera?

Czym właściwie zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Klienci Med-JobsHR, którzy do tej pory nie współpracowali z zewnętrzną agencją rekrutacyjną, są zazwyczaj w pierwszej chwili zaskoczeni kompleksowością naszych usług. Nasze zadanie nie polega tylko na tym, żeby przedstawić firmie lub placówce medycznej kilku kandydatów do wyboru, spełniających podstawowe wymagania formalne. Nasze działania obejmują:

#1. Diagnozę potrzeb klienta

To etap często pomijany przez osoby odpowiedzialne za rekrutację wewnątrz organizacji, a jednocześnie kluczowy dla powodzenia procesu. Zazwyczaj odpowiedź pytanie o potrzeby brzmi np.: „potrzebujemy lekarza anestezjologa”. Stanowisko, które obejmuje lekarz anestezjolog to coś więcej niż nazwa. To zestaw kompetencji twardych i miękkich, które sprawiają, że kandydat sprawdzi się  w tym konkretnym środowisku pracy. Rola agencji w tym procesie polega na zadawaniu pytań, których klient sam by sobie nie zadał, a które obu stronom pozwolą jeszcze bardziej skutecznie wykonać swoją pracę. Bardzo często przejście przez ten etap z agencją rekrutacyjną, ułatwia klientom prowadzenie dalszych procesów rekrutacyjnych na własną rękę.

#2. Poszukiwanie odpowiedniego kandydata

Po wstępnym, ale bardzo ważnym etapie zbierania potrzeb, przychodzi moment na poszukiwanie właściwej osoby do obsadzenia stanowiska klienta. Agencja rekrutacyjna posiadania nie tylko szeroką bazę kandydatów, ale także sieć kontaktów, które pozwalają w krótkim czasie dotrzeć z ofertą pracy do dużej grupy osób. A to zwiększa szanse powodzenia i skraca czas rekrutacji. Częstą praktyką jest docieranie do kandydatów bezpośrednio, oferując mu udział w procesie rekrutacji. Jest to tzw. metoda direct search, która jest mało etyczna w przypadku samodzielnego prowadzenia rekrutacji przez placówkę medyczną.

#3. Wsparcie w ocenie kandydata

Agencja rekrutacyjna zatrudnia ekspertów, którzy wiedzą, jak przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne, sprawdzające kompetencje kandydata w różnym zakresie. Służą do tego narzędzia, takie jak wywiady ustrukturyzowane, assessment center czy ankiety. W przypadku kompetencji twardych, takich jak konkretna wiedza zawodowa i umiejętności, rekruter opiera się na deklaracjach kandydata i weryfikacji dokumentów (dyplomy, referencje). W trakcie procesu rekrutacji rekruter ustala także, w jakim stopniu kandydata posiada miękkie cechy, na których zależy pracodawcy. Ich lista jest ustalana na pierwszym etapie współpracy, czyli podczas badania potrzeb klienta. Mogą to być:

  •   Umiejętność zarządzania zespołem.
  •   Umiejętności analityczne.
  •   Zarządzanie sytuacjami trudnymi.
  •   Rozwiązywanie konfliktów.
  •   Empatyczna komunikacja z pacjentem.

Wnioski są prezentowane klientowi w formie raportów i dotyczą wszystkich kandydatów, którzy znajdują się na tzw. krótkiej liście. Jest to lista kandydatów rekomendowanych na obsadzane stanowisko. Raport i spostrzeżenia stanowią cenny wkład w proces rekrutacji i pomogają klientowi podjąć właściwą decyzję.

Zakres działania agencji rekrutacyjnych, takich jak Med-JobsHR, jest znaczne szerszy niż „przesłanie klientowi CV z bazy danych”. Wiedza na temat rynku pracy, umiejętność prowadzenia wywiadów, znajomość branży medycznej pozwalają nam dostarczać usługi najwyższej jakości. Potwierdzeniem tego jest gwarancja, jaką udzielamy klientom.

Jeśli chcesz przekonać się, co możemy Ci zaoferować w zakresie rekrutacji pracowników medycznych do Twojej placówki, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Redakcja Med-JobsHR

Zostaw komentarz

Rekrutacje medyczne to nasza specjalność. Od ponad 10 lat swoje rekrutacje powierzają nam najlepsze szpitale i kliniki w Polsce i za granicą.